Genel

Akıllı Ev Aydınlatma Sistemi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akıllı Ev Aydınlatma Sistemi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akıllı aydınlatma teknolojisi kullanmaya karar verdiğinizde, birkaç faktörü göz önünde bulundurabilirsiniz. Akıllı ampul seçerken, lümen cinsinden parlaklığı, renk sıcaklığı, etkinlik faktörü, soğutma performansı ve fonksiyon kontrolü gibi etkenlere dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda bu noktada enerji tüketim oranı da önemlidir. 

Genellikle ev için tercih edilen aydınlatma sistemlerinde, halojen ve LED ampuller tercih edilir. Bunun dışında ise akıllı aydınlatma sistemini hangi cihazlar üzerinden kontrol etmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Akıllı aydınlatma sistemini ister Bluetooth ile isterseniz de Wi-Fi kullanarak kontrol etmeniz mümkündür. 

Bluetooth tercih ettiğinizde, ışıklandırmayı yalnızca ev içindeyken kontrol edebilirsiniz. Wi-Fi ile ise evde olmasanız dahi uzaktan kontrol sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli teknolojilerde yer alan sesli asistan sistemini de tercih edebilirsiniz. Bu konuda Amazon Alexa, Google Asistan ve Siri ön plana çıkar. Akıllı aydınlatma sisteminizi, dilediğiniz asistana entegre ederek, ışıklandırmayı sesle kontrol etmeye başlayabilirsiniz.  

Akıllı Aydınlatma Teknolojisi Nedir?

Ev, ofis veya kafe gibi farklı mekânlardaki ışığı tek bir tuşla kontrol etmenizi sağlayan teknolojik sistemler, akıllı aydınlatma teknolojisi olarak isimlendirilir. Günümüzde birçok insan tarafından tercih edilen akıllı sistemler gerek zaman açısından gerekse ekonomik açıdan tasarruf etmenizi sağlar.

 Akıllı aydınlatma sistemleri kapsamında edineceğiniz lambaları uzun süre boyunca kullanabilirsiniz. Akıllı lamba tanımı ise, laptop, tablet ve telefon gibi cihazlar üzerinden kontrol edebileceğiniz LED lambalar şeklinde özetlenebilir. Telefonlarınıza akıllı aydınlatma sistemini kontrol edebileceğiniz uygulamaları yükleyerek, birkaç tıkla evinizde istediğiniz ambiyansı oluşturabilirsiniz. Üstelik akıllı sistemlerde tek bir rengin yanı sıra mavi, yeşil, kırmızı, sarı, turuncu gibi birçok renk alternatifi bulunur. 

Ayrıca bu sistemleri, gün doğumu ve gün batımına göre de ayarlamanız mümkündür. Öte yandan istediğiniz bir ışık ayarını özelleştirip isim vererek, daha sonra yeniden kullanabilirsiniz. 

Akıllı Aydınlatma Teknolojisinin Avantajları Nedir?

Günümüzde herkes tarafından beğeni toplayan akıllı aydınlatma sistemlerinin sayısız avantajı bulunur. Akıllı sistemler yalnızca ışığı açıp kapatmakla kalmaz aynı zamanda pratiklik, enerji verimliliği ve güvenlik açısından da avantaj sağlar. 

Genellikle akıllı LED ampuller, sıradan ampullere göre daha az enerji kullanır. Bu da uzun vadede büyük ölçüde tasarruf sağlar. Bununla birlikte akıllı teknoloji sayesinde, evde olmadığınızda dahi Wi-Fi sistemiyle ışıkları kontrol ederek evdeymişsiniz izlemini verebilirsiniz. 

Özellikle uzun süre evde bulunmayacaksanız, güvenlik açısından ışıkları belli zamanlarda açmayı tercih edebilirsiniz. Akıllı lamba kontrol sistemlerini kullanarak dilediğiniz saat dilimlerinde ışıkları otomatik açmak ya da kapatmak için ayar yapabilirsiniz. Bununla birlikte, akıllı ampuller çoklu renk seçenekleriyle de avantaj sağlar. Ruh halinize bağlı olarak evinizdeki rengi, yeşil, kırmızı, mavi, sarı, turuncu gibi çeşitli şekillerde ayarlamanız mümkündür. Loş bir ortam istediğinizde kırmızı ve sarı gibi renklerden yararlanabilir, çalışma ortamında ise mavi ve yeşil gibi soğuk renkleri tercih ederek iş verimliliğinizi artırabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir