Genel

Akıllı Ev Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Gelişen teknolojinin yaşama kazandırdığı en verimli sistemlerden biri akıllı ev sistemleridir. Evin her noktasında etkin bir şekilde rol alınmasına yardımcı olan akıllı ev sistemleri evlere entegre olabilecek yapıya sahiptir. Ev dışında geçirilen zamanlarda bile kontrol ve müdahale imkanı sunan bu sistemi kullanan kişilerin sayısı her geçen gün artış gösterir. 

Akıllı ev sistemleri, sahip oldukları kapsamlı teknoloji sayesinde hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra insanların güven duygusunu da pekiştirir. Bu sistem ile donatılan evlerde yaşayan kişilerin ev dışında geçen zamanları stressiz ve sakin geçer. Çünkü akıllı ev sistemlerini uzaktan kontrol etmek veya kullanmak son derece kolaydır. Bu sistem ile donatılan akıllı evlerde huzur ve konfor maksimum seviyede hissedilebilir. 

Akıllı ev sistemleri sayesinde güvenlik, ısı, enerji ve aydınlatma ile ilgili konular kontrol altında tutulur. Kontrolün yanı sıra özellikle enerji giderlerinden önemli ölçüde tasarruf edilmesine de olanak sağlar.

Akıllı Ev Sistemleri Ne İşe Yarar?

Akıllı ev sistemleri, hem evin birçok alanını verimli bir şekilde kullanma ve kontrol etme imkanı sunar hem de hayatı kolaylaştırır. Evlere kolay bir şekilde entegre edilen sistem sayesinde klima, kombi, aydınlatma, perde, panjur, kapı, akıllı prizler ve güvenlik kameralarını evden ve dışarıdan kontrol etmek ve kullanmak kolaydır. Tablet, telefon veya tek bir kumanda ile tüm komutları gerçekleştirmek mümkündür. Örneğin; kurulan bağlantıya göre, akılı kumandaya bir kez basılması durumunda perdeler kapanıp, iki kere basılması durumunda lambalar yanabilir. 

Akıllı kumandanın kullanılamayacağı durumlarda ise sisteme telefon veya tablet üzerinden komut verilebilir. Ayrıca komutları önceden de oluşturabilirsiniz. Mesela; yağmur yağdığı zaman camların kirlenmemesi için her yağmur yağdığında panjurların otomatik olarak kapanması komutunu kaydedebilirsiniz. 

Kış aylarının soğuk günlerinde soğuk eve girmek oldukça can sıkıcı bir durumdur. Aynı durum yaz aylarının sıcak günleri için de geçerlidir. İş dolayısıyla ev dışında geçirilen sürede kombinin veya klimanın çalışması büyük bir enerji kaybına yol açar. Bu nedenle kışın soğuk, yazın ise sıcak eve girmek kaçınılmazdır. 

Akıllı ev sistemleri ile eve gitmeden 1 saat önce kombiyi çalıştırıp sıcak bir eve girebilirsiniz. Enerji kaybının önüne geçilmesine büyük ölçüde yardımcı olan bu sistem sayesinde evinizin konforunu doyasıya yaşayabilirsiniz.  

Akıllı Ev Sistemleri Hangi Elemanlardan Oluşur?

Akıllı ev sistemlerini oluşturan otomasyon enerjiden ısıya, güvenlikten aydınlatmaya kadar birçok parçayı içerir. Akıllı ev sistemlerinin entegre edilen elemanları sayesinde tüm işlemler sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Sisteme önceden kaydedilen komutlar ev sahibinin evde olup olmamasına bakılmaksızın harekete geçer. Akıllı ev sistemlerini oluşturan elemanlar arasında;

  • Akıllı kilit,
  • Duman dedektörü,
  • Pencere dedektörü,
  • Su basma sensörü,
  • Hareket sensörü,
  • Akıllı priz,
  • Akıllı kumanda,
  • Perde, panjur otomasyonu,
  • Akıllı ampul,
  • Akıllı zil, bulunur.

Akıllı ev sistemleri otomasyonu akıllı kumanda, bilgisayar ve Android ile iOS yazılımlı mobil cihazlar aracılığı ile kullanılabilir. Kullanımı son derece kolay ve güvenli olan bu otomasyon elemanları yaşam kalitesini ve konforu artırır. Bunun yanı sıra evde oluşabilecek kazaların ve istenmeyen tatsız durumların önüne geçilmesini sağlar. Örneğin; su basma sensörü sayesinde evde olmasanız bile motorize vana otomatik olarak kapatılır. Bu sayede büyük çaplı zararların önüne geçilmiş olur. 

Evde gerçekleşen her eylem ile ilgili telefonunuza bildirim gelir. Eve döndüğünüz zaman kötü sürprizlerle karşılaşmanızı engelleyen bu sistem sayesinde eviniz korunmuş olur. Ev yaşamına birçok kolaylık getiren akıllı ev sistemleri, evinizin değerini de artırır. Çağın ilerisinde bir konfor sunan akıllı ev sistemleri ile ilgili bilgi ve hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Akıllı Ev Sistemleri Maliyeti 2021 Senesinde Ne Kadardır?

Teknolojiye ilgi duyan ve evinin konforunu doya doya yaşamayı seven kişiler için akıllı ev sistemleri idealdir. Yaşam standartlarını yükselten akıllı ev otomasyonu, birçok iş yükünü hafifletir. Kablo karmaşasına yol açmadan yüksek teknolojiyi kullanma imkânı sunan bu sistemi evinizde kullanmak için bizden hizmet alabilirsiniz. 

Hayallerinizdeki konforu yaşamanıza yardımcı olacak olan akıllı ev sistemlerini kolay bir şekilde evinize entegre ederek zamandan, paradan ve enerjiden tasarruf etmenize yardımcı oluyoruz. Yıllardır akıllı ürünleri kullanıcısı ile buluşturan Noseri olarak, ihtiyaç duyduğunuz tüm akıllı ve teknolojik çözümleri hayatınızı kolaylaştırmak adına sunuyoruz. 

Akıllı ev sistemlerinin maliyeti her bütçeye uygundur. Entegre edilir edilmez enerji tasarrufu sağlamaya başlayan bu sistem sayesinde faturaların tutarlarında önemli ölçüde düşüşler gözlemleyebilirsiniz. Enerji kullanımını azaltan ve bütçenize destek olan bu sisteme kolaylıkla sahip olmak her zaman bizimle iletişime geçerek, güvenliğinizi ve konforunuzu en üst seviyede sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir