Genel

Wireless Akıllı Lamba Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Wireless Akıllı Lamba Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan akıllı aydınlatma sistemleri birçok açıdan avantajlıdır. Evdeki ışıklandırma sistemlerini, tek bir tuşla kontrol edebildiğiniz akıllı teknolojiler hem zamandan hem de elektrikten tasarruf etmenizi sağlar. LED ampullerden oluşan akıllı aydınlatma sistemlerinde genellikle Bluetooth ya da Wi-Fi kullanılır. Wireless aydınlatma nedir, sorusu ise bu noktada önem kazanır.

Bluetooth özelliği bulunan sistemlerde ev içinde kontrol sağlarken, wireless özelliği bulunan ampulleri, evde olmadığınızda dahi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bu da evinizin güvenliği açısından risk oluşturan durumlar için oldukça idealdir. Üstelik akıllı sistemlerde ampulleri, birçok cihazdan kontrol etmeniz mümkündür. 

Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlara yükleyeceğiniz bir aplikasyon ile ışıkları açabilir, kapatabilir ve parlaklık seviyesini ayarlayabilirsiniz. Üstelik çeşitli markaların gelişmiş teknolojilerinde, sesli komut sistemleri de bulunur. Birçok farklı markanın wireless akıllı lamba seçeneklerine göz atarak, kendiniz için uygun seçimlerde bulunabilirsiniz.  

Wireless Akıllı Lamba Nasıl Kurulur?

Günümüzde büyük ölçüde ilgi gören akıllı lambaların nasıl bir sistemle çalıştığı ve nasıl kurulduğu oldukça merak edilir. Sistemin çalışma prensibinde LED ampulün bağlı olduğu aydınlatma sistemi, aydınlatmayı sağlarken kablosuz haberleşme ünitesi de lambanın içinde yer alan kontrol ünitesi arasındaki ilişkiyi kurar. Bu sayede iç kontrol ünitesi, kablosuz haberleşme ünitesinden gelen verileri işleme alarak, ışığın parlaklığının ve renginin ayarlanmasını sağlar. 

Wireless ampul kurulumu ise birkaç farklı adımdan oluşur. Öncelikle lambayı bir aydınlatma sistemine takmak gerekir. Daha sonra lambayı telefon üzerinden kontrol etmek isteyen kişiler Andorid ve iOs işletim sistemine sahip cihazlardan Smart Life uygulamasını indirebilir. 

Smart Life akıllı sistemleri kontrol etmek konusunda en sık yararlanılan uygulamalar arasında yer alır. Bu uygulamayı ya da alternatif uygulamaları indirdikten sonra uygulama üzerindeki basit adımları izleyerek, lambayı açıp kapatabilir, ışık miktarını ayarlayabilir ve ışık rengini değiştirebilirsiniz. 

Akıllı Lamba Renkleri Nasıl Değişir?

Akıllı lambaların rengini değiştirmek son derece kolaydır. Wireless aydınlatma sistemini kurmak için öncelikle çoklu renk özelliğine sahip LED lambanın, bir aydınlatma sistemine bağlanması gerekir. Ardından telefonunuza indireceğiniz bir uygulama sayesinde tek bir tuşla lambanın rengini değiştirebilirsiniz. Sarı gibi standart ışıklandırma sistemlerinin yanı sıra LED lambalarda, mavi, yeşil, kırmızı, mor, turuncu gibi birçok farklı renk bulunur. 

Onlarca renk arasından dilediğinizi tercih ederek evinizin atmosferini değiştirebilirsiniz. Üstelik uygulama üzerinden, ışığın parlaklığını istediğiniz gibi ayarlayarak ister loş isterseniz de aydınlık bir ortam sağlayabilirsiniz. 

Sesli komut sistemine uyumlu olarak çalışan akıllı lambalarda, sadece ses ile ışığın rengini değiştirmeniz mümkündür. Ayrıca önceden oluşturulmuş hazır sahneler arasından seçim yapabilir ya da belirlediğiniz tercihleri kaydedip daha sonra kolayca kullanabilirsiniz. Tüm bu özelliklerle, birçok kişinin gözdesi olan akıllı aydınlatma sistemlerini tercih ederek evde çok daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir